Úskalí chovu ladigesek - Marosatherina ladigesi

foto archiv

Na náročnost chovu a odchovu ladigesek se mezi akvaristy názory velmi různí. Pro některé je to zcela běžná rybka, pro jiné a to i velmi dobré akvaristy je problém ji vůbec zařadit do svých chovů.
Chtěl bych ještě předeslat, že nejsem žádný odborník, ale pouze akvarista praktik, ladigesky ale chovám už od roku 2006 a to bez problémů. Když mi je tehdy v tomto roce nabídl kolega akvarista v jižních Čechách, ani mě nenapadlo, že jejich chov v sobě může skýtat určitá úskalí. Rybky jsem přivezl po poměrně dlouhé cestě do svého akvarijního sklepa ve Švýcarsku a úplně normálně přesadil do akvaria. Druhý den se všechny rybky proháněly čile nádrží a byly zcela v pořádku. Jinak však se vedlo kamarádovi Hermannovi, jednomu z nejzkušenějších akvaristů ve Švýcarsku. Ráno byly všechny jeho rybky mrtvé, avšak žádné viditelné změny na jejich tělech jsme nenalezli. 

Dávám si dost záležet na kvalitě vody a dobrém krmení a rybky se brzy začly vytírat do mopů ze syntetických vláken. Vodu jsem jim po nastudování podkladů vždy lehce přisoloval, napřed kuchyňskou solí a později akvaristickou mořskou solí v koncentraci asi 100g na na 100 litrů vody. Této koncentraci se ani rostliny nevzpíraly a tak to šlo dobře. Teplota vody se pohybovala mezi 22 - 28°C, tvrdost střední, pH lehce přes 7°. Mladé rybky se kulily úplně bez problémů a vířníky z vlastního chovu, které jsem jim první dny nabízel, konzumovaly velmi dobře. Za pár dní už braly i čerstvě vylíhlé žábronožky. Asi za půl roku jsem je mohl dávat dál různým akvaristům. A tady právě je ten kámen úrazu. Rybky dost špatně snáší prudkou změnu vodních parametrů a rovněž se mi zdá, že i vylovování síťkou z vody. Nejlépe se mi osvědčilo, dát s rybkami i moji vodu, aby se mohla voda pomalu slévat s novou vodou a tak zabránit šoku. Rovněž tyto rybky nechám v síťce a vybirám je skleněnou fajfkou, takže jsou stále pod vodní hladinou.

Pokud tato trochu speciální pravidla dodržíme, není to problematická rybka. Jako hejnové rybce se ji daří nejlépe v hejnu deseti a více kousků. Považuji druhové akvárium za optimální, ale i s jinými duhovkami se snáší dobře. I zde bych se přimlouval za mírné přisolování, ještě jsem se nesetkal s duhovkou, které by 100g soli na 100l vody vadilo. Krmívám střídavě živým nebo mraženým cyklopem, živým černým komárem, mraženými koretrami, trochou vloček chlorela a vylíhlými žábronožkami. Rybky se vytírají do mopů ze syntetických vláken, které po dvou týdnech přemístím do menšího akvaria se stejnou vodou a jemným filtrováním. Po vylíhnutí nejlépe krmit vířníky a po pár dnech čerstvě vylíhlou žábronožkou.                                  

  Laffa 2014